Rekolekcje wielkopostne A.D. 2024 - głosi ks. prof. Robert Woźniak

Nauka z dnia 25 lutego : http://www.parafianprokocim.parafia.info.pl/art_images/art_66/img1209.mp3

Nauka z dnia 3 marca: http://www.parafianprokocim.parafia.info.pl/art_images/art_66/img1209.mp3

Nauka z dnia 10 marca: http://www.parafianprokocim.parafia.info.pl/art_images/art_66/img1212.mp3

Kazanie Pasyjne z 2 kwietnia

Kazanie Pasyjne z 26 marca

III nauka z 26 marca

Kazanie Pasyjne z 19 marca

II nauka z 19 marca

I nauka z 12 marca

Jeśli jesteś nowym mieszkańcem naszego osiedla to serdecznie Witamy w naszej Parafii.

Pamiętaj, że do Parafii należymy nie poprzez fakt zameldowania tutaj, ale przez fakt zamieszkania w granicach wyznaczonych przez władze kościelne.

Jeśli jesteś katolikiem, to po zamieszkaniu tu (ok. 4 miesięcy) powinieneś zgłosić w kancelarii parafialnej swoją obecność, przedstawić się Duszpasterzom, by w razie potrzeby otrzymania zaświadczenia do pełnienia jakichś funkcji w Kościele mógł ktoś o Tobie dać świadectwo.

To dotyczy zaświadczeń na ojca chrzestnego lub matkę chrzestną, zaświadczenia na świadka do bierzmowania czy zgody na zawarcie ważnego sakramentu małżeństwa.

Życzymy błogosławieństwa Bożego - Duszpasterze.

od wejścia głównego

Serdecznie witamy na stronach Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie Nowym Prokocimiu.

Oto trochę historii o powstaniu naszej parafii:

Parafia powstała najpierw jako Ośrodek Duszpasterski dla osiedla Prokocim Nowy z siedzibą w parku Jerzmanowskich — „stara kaplica”, „stara plebania”. Na Wielkanoc 1986 roku duszpasterstwo zostało przeniesione na osiedle do nowego budynku, w którym mieściła się nowa kaplica, sale katechetyczne i mieszkania dla duszpasterzy (dopiero od 1989 roku). W 1988 r. rozpoczęła się budowa kościoła parafialnego.

Parafię zamieszkuje około 14 tys. mieszkających w 66 blokach mieszkańców Prokocimia Nowego. Budowę domu parafialnego i Kościoła finansowali sami parafianie- co miesiąc składanymi ofiarami. Budowla o wymiarach 32 szerokości i 36 długości ma ponad 1600 m2 i może pomieścić 3000 osób (700 miejsc siedzących). W 1995 r. na wieży świątyni zawisły trzy dzwony o imionach: Jan Paweł II, św. Stanisław Biskup i Boże Miłosierdzie fundacji rodziny Wachowskich. W kościele znajdują się witraże zaprojektowane i wykonane przez zakład witrażowy Tomasza Furdyny.

Nad ołtarzem witraż Ducha św. — na południowej stronie kościoła witraż Zmartwychwstania Pańskiego — Wielkanocny, po stronie północnej witraż św. Rodziny — Bożonarodzeniowy- w oknie wykuszowym od strony północnej witraż z postacią Ojca świętego Jana Pawła II,- po stronie zachodniej witraż z postacią Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. W drzwiach głównych trójkątny witraż — „fragment nieba”. Twarze w witrażach nie są malowane lecz oryginalną metodą przenoszone ze zdjęcia. W głównym ołtarzu jest obraz Jezusa Miłosiernego, a na ścianach prezbiterium wiszą obrazy  św. Jana Pawła II i św. S. Faustyny Kowalskiej. Wokół kościoła jest rodzaj parku wypoczynkowego — „oaza Miłosierdzia Bożego”.

Najważniejsze daty z historii parafii:

·         powołanie Ośrodka Duszpasterskiego          październik 1977

·         poświęcenie placu pod budowę kościoła      10 maja 1982

·         erygowanie Parafii                                        1 lutego 1983

·         poświęcenie kaplicy                                      20 grudnia 1984

·         poświęcenie domu parafialnego                    8 września 1986

·         poświęcenie kościoła parafialnego                18 grudnia 1999