Tak zaczynamy naszą przygodę

Króluj nam Chryste

Wspólnie szukamy drogi

Kościół zdając sobie sprawę z Wielkiego Bogactwa jakim jest Skarbiec Słowa Bożego, w którym ukryta jest cała Dobra Nowina, pragnie zatroszczyć się o jego należyte przechowywanie i rozdzielanie. Nie można zapominać, że Eucharystia to nie tylko Uczta Chleba; uczta Eucharystyczna, ale również Uczta Słowa Bożego, która realizuje się na Stole - ambony. Dlatego też wielka jest rola lektora, którego zadaniem jest odczytywanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgiczny.

Tutaj zawsze się odnajdujemy

Kim jest lektor?

 

 

        Lektor - jest to ministrant czytający publicznie Pismo Święte, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm. Lektor to inaczej ministrant słowa jego zadaniem jest dobre i poprawne czytanie, tym bardziej, gdyż przemawia on w zgromadzeniu liturgicznym. Przed każdym lektorem, który wykonuje w czasie sprawowania Eucharystii funkcję liturgiczną, jest obowiązek pilnego kształcenia czytania Słowa Bożego. Tę zaszczytną i odpowiedzialną posługę powinien spełniać z czcią i miłością do Pisma Świętego aby wypowiadane słowo Boże, było "żywe i skuteczne", zarówno dla słuchaczy jak i czytającego lektora. Lektorem jednak nie zostaje się od razu. Posługę słowa poprzedzają zwykle lata ministrantury a ostanim etapem przygotowania jest kurs lektorki organizowany w dekanacie. 

Porządek musi być

Do zadań lektora należy:

 

ü  wierna służba słowu Bożemu

ü  angażowanie się w sprawy Kościoła

ü  współpraca w dziele Apostolstwa

ü  wykonywanie w zgromadzeniu liturgicznym czytań biblijnych

 

ü  wykonywanie psalmu

Dbamy o ciało

Grupa lektorów w naszej parafii liczy około 30 osób. Grupa ta odznacza się dobrym przygotowaniem do pełnienia posługi Ołtarza. Mamy lektorów, którzy poświęcają wiele czasu i trudu, aby nieustannie pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności na kolejnych kursach wtajemniczających w misterium liturgii. W niewielkiej grupie, w której wszyscy się dobrze znają łatwiej jest dzielić się doświadczeniem, a tym samym prowadzić formację ministrancką i lektorską. Niemniej jednak, jesteśmy otwarci na nowych kandydatów do posługi ministranckiej i lektorskiej. Obecnie trawa kurs przygotowujący do posługi lektora, który zakończy się przyjęciem nowych lektorów w Centrum Jana Pawła II w Krakowie w czerwcu przyszłego roku. 

Dbamy o ducha

Lektorzy to grupa przyjaciół, którzy poza posługą ołtarza dbają również o kondycje fizyczną. Wszystko w myśl zasady:

w zdrowym ciele zdrowy duch J.

Współzawodnictwo lubimy najbardziej gdy wygrywamy

Zdobywamy szczyty

A czasami chodzimy na ryby

Zawsze jednak świetnie się bawimy

Droga Krzyżowa

Licznik

Liczba wyświetleń:
6495118

Święta

Piątek, I Tydzień Adwentu
Rok B, II
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego